2009 Sawtell RSL Seaside Open

Sawtell RSL Seaside Open
Date: 
Thursday, 30 July 2009 to Monday, 3 August 2009

Open Events are now AMT event Category 1.

18 & Under Boys & Girls Singles are Catagory 6 AR Points.

We are now using the new Tournament software program to run our event.

Click on Tournament.tennis.com.au to activate our Tournament.

Played in perfect weather. Attracting  235 Players

Played 631 matches of tennis.

Tournament Events

Draw Sheet Winner(s) Runner Up
Open Men’s Singles PDF icon Open Mens Singles.pdf Alan Poric, Braybrook, Vic Dane Propoggia, Eastlakes
Open Ladies Singles PDF icon Open Womens Singles.pdf Tyra Calderwood, Sydney Kimberley Ruxton, Adelaide, SA
Open Men’s Doubles PDF icon Open Mens Doubles.pdf Alan Poric, Braybrook, Vic, Klaus Weber, Brisbane, Qld Matheson Klein, Brisbane, Qld, Chris Letcher, Hope Island Qld
Open Ladies Doubles PDF icon Open Womens Doubles.pdf Kate Antosik, Aberfoyle Park SA, Tyra Calderwood, Sydney Melissa Anderson, Frenchs Forest, Erin Billett, Maclean, NSW
Open Mixed Doubles PDF icon Open Mixed Doubles.pdf Melissa Anderson, Frenchs Forest, Glenn Knox, Sydney Sophie Letcher, Hope Island Qld, Chris Letcher, Hope Island Qld
18 & Under Boys Singles PDF icon 18 & Under Boys Singles.pdf Tomas Willis, Runaway Bay Ethan Coker, Cameron Park
18 & Under Girls Singles PDF icon 18 & Under Girls Singles.pdf Natasha Micevski, Bonnyrigg Natalie Markovic, Sydney
16 & Under Boys Singles PDF icon 16 & Under Boys Singles.pdf Brandon Burey, Gura Blake Kessell, Whitebridge
16 & Under Girls Singles PDF icon 16 & Under Girls Singles.pdf Jessica Ah Chee, Sydney Kirsty Assef, Armidale
16 & Under Boys Doubles PDF icon 16 & Under Boys Doubles.pdf Brandon Burey, Gura, Macaulay Price, Valentine Tyson Colton, Port Macquarie, Sam Ludeke, Taree
14 & Under Boys Singles PDF icon 14 & Under Boys Singles.pdf Codey Quigan, Gold Coast Qld Alex Raven, Bonville
14 & Under Girls Singles PDF icon 14 & Under Girls Singles.pdf Ella Merritt, Terrigal Rebecca Stewart, Green Point
14 & Under Boys Doubles PDF icon 14 & Under Boys Doubles.pdf Adam Rynsaardt, Beverly Hills, Patrick Rynsaardt, Beverly Hills Alex Raven, Bonville, Brodie Wood, Boambee
14 & Under Girls Doubles PDF icon 14 & Under Girls Doubles.pdf Adelaide Sherriff, Armidale, Kayla Wicks, Armidale Tayla Wilson, Forster, NSW
Special Men’s Singles PDF icon Special Mens Singles.pdf Josh Smith, Robina Qld Daniel Nash, Tamworth
Special Ladies Singles PDF icon Special Ladies Singles.pdf Kelly Armstrong, Boambee, NSW Kirra Pittis, Port Macquarie
Special Men’s Doubles PDF icon Special Mens Doubles.pdf Tom Greer-Smith, Gold Coast Qld, Glenn Hamilton, Mount Nathan Liam Davenport, Grafton, NSW, Callum Neal, Kempsey, NSW
Special Ladies Doubles PDF icon Special Ladies Doubles.pdf Kirsty Assef, Armidale, Shelby Watson, Armidale Molly Houlahan, Grafton, Rachel Houlahan, Grafton
Special Mixed Doubles PDF icon Special Mixed Doubles.pdf Siena Desalis, Coffs Harbour, Allan Pade, Karangi, NSW Kelly Armstrong, Boambee, NSW, Matt Davis, Mt Hutton
Special Seaside Men’s Singles PDF icon Mens Special Seaside Singles.pdf Blake Kessell, Whitebridge Rhys Johnston, Repton
35 & Over Men’s Singles PDF icon 35 & Over Mens Singles.pdf Glenn Hamilton, Mount Nathan Peter Hiscock, Budgewoi, NSW
Open Mens Singles Con. PDF icon Open Mens Singles Cons.pdf Sebastian Curtis, Palm Beach Qld Klaus Weber, Brisbane, Qld
Open Ladies Singles Con. PDF icon Open Womens Singles Con.pdf Natalie Markovic, Sydney Valeska Hoath, Beenleigh Qld
18 & Under Boys Singles Con. PDF icon 18 & Under Boys Singles Con.pdf Greg Lynch, Eglinton Jarred Hall, Boambee, NSW
18 & Under Girls Singles Con. PDF icon 18 & Under Girls Singles Con.pdf Kelly Armstrong, Boambee, NSW Bronwyn Plowman, Adamstown